Diastaas ja ringtreening – kas sobivad kokku?

Diastaas ja ringtreening TalTech - Sigrid Laan

Minu esimene ringtreening – käisin TalTech spordihoones Sigrid Laan poolt juhendatud treeningul. Mõtlesin, et panen oma mõtted ja kogemused siia teilegi kirja 🙂 Taustainfoks, et mul on diastaas ja nabasong ning õpin ja uurin, mida ja kuidas sellise “diagnoosiga” teha võib.

Olen juba mõnda aega kodus kerelihaste harjutuste kava järgi tegutsenud. Läbi nende harjutuste õpin ise ennast hindama – kas teen harjutusi just sellele kohale, millele soovin, või kompenseerin mõne muu kehaosaga. Need on nö pimedad nurgad, mida me tihti enda puhul ei märka. Eriti kui teha harjutusi, mis nõuavad kiiret reageerimist või suuri raskusi.

Alustuseks küsi endalt MIKS

Olen oma teekonnal jõudnud arusaamisele, et aeg-ajalt tuleb kehale anda uusi võimalusi ennast proovile panna. Olgu see siis näiteks üks sünnitanud naistele mõeldud ringtreening, mille treener on just hiljuti läbinud põhjaliku koolituse “Postpartum Corrective Exercise Specialist”. Ma käisin täna trennis kohal ja see tundus tõesti väga mõnus vaheldus.

See omakorda paneb mind sinult, kes sa siia läbi diastaasi märksõna jõudnud oled, küsima sinu motivatsiooni kohta. MIKS sa soovid ja tahad oma diastaasiga tegeleda? Kas selleks, et saaksid lameda kõhu? Kas selleks, et jaksaksid lastega sammu pidada? Kas selleks, et tegeleda tõsise spordiga? Kas selleks, et pääseda kaasneda võivatest probleemidest?

Mina olen jõudnud sellest “ilusa kõhu” eesmärgist suure ringiga selleni, et ma tahan hästi toimivat keha. Ma tahan lastega koos joosta ja hüpata ilma, et pärast ebameeldivalt niiske oleks olla. Ma tahan käia ja turnida ja ronida ja tegeleda mulle põnevust pakkuvate tegevustega. Ma tahan aidata võimalusel kunagi tulevikus ka teisi liikumise juhendamisel, nõustamisel – et naised tunneksid ennast enesekindlana nii vaimselt kui füüsiliselt.

Ringtreening lastega Mustamäel TalTech spordihoones

Igatahes, tagasi tänase trenni juurde 🙂 Tunni ülesehitus on lihtne – soojendus, ringtreening, lõpuharjutused ja väike venitus peale.

Soojendust tegin natuke omal viisil. Esiteks polnud mul tosse kaasas, lihtsalt natuke imelik oli oma varvassokkides olla, aga see ei takistanud mul ennast liigutamast. Teiseks püüdsin soojenduse ajal jalgadele lisaks ka ülakeha natuke rohkem liigutada. Ja ei hüplenud võib-olla nii kepsakalt kui teised 😀

Siis tuli ringtreeningu osa – kõik harjutused ei jäänud meeldegi, aga väga tore avastamine oli. No et kustmaalt lihas töötab, kus on mu tänane piir ja kuidas ikkagi seda hingamist kasutada, mis kehalihast aktiveerida aitab. Seljale, tuharatele, kätele, süvalihastele. Mõnus pingutus oli, aga mitte liiga hull 🙂 Hoidsin meeles soovitust, et parem teen 5x hea tehnikaga kui inertsiga 20x, mis kokkuvõttes palju mulle ei anna.

Kaks tiiru tegime ära, esimene kord igas baasis 1 min, teine kord igas baasis pool minutit. Siis tuli poksimise harjutustega väike lõpuspurt ja venitamine.

Muide, kas ma ütlesin, et sinna trenni võib oma väiksed pudinad kaasa võtta? Ma olin natuke alguses hirmul, et kuidas nad seal raskuste vahel ikkagi hakkama saavad ja kuidas emad trenni tehtud saavad, aga see kõik oli kuidagi väga orgaaniline. Lapsed said liikuda ja emad said liikuda ja see kõik tundus kokkuvõttes väga positiivne.

Igatahes, mulle tundub väga hea vaheldus ja võimalus ennast proovile panna ja testida kui hästi need süvalihaste taastamisele kulutatud treeningud vilja kannavad. Sest üks asi on koduses olukorras ennast natuke paremini juba tunda, aga hoopis teine asi on päriselt näha ja tunda, kuidas vajalikud lihased endast märku annavad.

Kes on personaaltreener Sigrid Laan?

Sigrid Laan on ise veel lapsega kodune ning naudib emarolli kõrvalt personaal- ja rühmatreeningute juhendamist. Sigrid on litsenseeritud ” Postpartum Corrective Exercise Specialist” ja täiendab ennast pidevalt selles valdkonnas.

Lisaks Tallinnas Mustamäel TTÜ-s trennide juhendamisele saab tema eeskujul ennast liigutada ka Kiropraktikastuudios ja MyFitness klubis Mustamäel. Ta viib läbi ka personaaltreeninguid sünnitanud naistele (sh treeningud diastaasi ja vaagnapõhja probleemide korral).

Sigrid korraldab koos Kristiina Murutaluga praktilisi töötubasid “Pärast sünnitust vormi”. See on ilmselt väga abiks ka neile, kes ongi mõned korrad raskemat trenni katsetanud ja avastanud, et midagi pole päris “õige”. Kas on siis mingeid uriinilekkimisi või kõhuvalusid, alaseljavalusid või vaagnapõhja pingeid. Siis peaks sellesse teemasse veelgi rohkem süvenema ja alustuseks ehk süvalihastega teises vormis tegelema. 🙂

Kristiina Murutalu on hariduselt õde/ämmaemand ning tegelenud rasedate ja sünnitusjärgsete naistega. Töötab Ida-Tallinna Keskhaiglas ning juhendab personaaltreeninguid. Omandanud teadmisi koolituselt “Pre- & Postnatal Coaching” ja omab litsentsi “Precision Nutrition Level1”.

.oOo.

Kui sind kõhu sirglihase lahknemise ja vaagnapõhjaprobleemide teemad kõnetavad, kutsun sind Facebooki gruppi “Liigu teadlikult” kaasa rääkima. NB! Liituda saavad vaid naised.