Mis on diastaas ehk kõhu sirglihase lahknemine?

Diastaas ehk kõhu sirglihase lahknemine on nähtus, sümptom, tagajärg keha toimimises tekkinud häiretele. Teemat vaid ühe lihtsa anatoomilise postitusega lahata on üpris keeruline ja otsustasin seega kirjutada ühe postituste seeria. Tänases, esimeses osas, saad lähemalt lugeda, mis on sünnitusjärgne diastaas, mis seda põhjustab ja kas diastaas on jäädav.

Tekst on koostatud eestikeelsete ja ingliskeelsete materjalide põhjal, põhjalikuma nimekirja kasutatud materjalidest leiad postituse lõpust. Siin kirja pandud materjali võib isiklikuks hüvanguks kasutada. Muudel juhtudel palun käesolevale lehele ja postitusele viidata.

Diastaasi ja vaagnapõhjaprobleemide teema on viimaste aastate jooksul üha rohkem erineva taustaga inimeste teadvusesse jõudnud. Meedia poolt on loodud justkui kujutluspilt, et sale ja sihvakas figuur on just see kõige ilusam. Kõht peab olema lame ja selleks jagatakse nii erinevaid dieedi kui treeningsoovitusi. Siinjuures jääb tihti rääkimata sellest, mis võib olla ettevõlvuva või punnis kõhu taga (sõna otseses mõttes, muide). 

Niisiis soovivad naised ühelt poolt kõhu trimmi saada, tegelevad erinevate treeningutega (vahel alustatakse praktiliselt sünnitusmajast koju saades) ja teisalt ei saada päris täpselt aru, miks raske tööga tulemusi ei saavutata. Räägime kõigest lähemalt.

Mis on kõhu sirglihase lahknemine ehk diastaas?

Kõhu sirglihase diastaas (lad k diastasis recti abdominis) on nähtus, mille korral kahe kõhu sirglihase vahel olev valgejoon (lad k linea alba) laieneb ja kaks lihaskõhtu üksteisest lahknevad. Termin “diastaas” tuleneb Vana-Kreeka sõnast “diastasis”, mis otsetõlkes tähendab “vahe/lõhe”. Teatud tingimustel, mil avaldub tugev surve kõhu eesseina suunas, võivad lihaskimbud ülevenitatavuse tagajärjel üksteisest lahkneda. Kui see lahknemine on rohkem kui 2cm, siis räägitakse kõhu sirglihase diastaasist. (1)

Kõhu sirglihas on kõhu eesmise rühma lihas, mis algab roietelt ja rinnakult ning kinnitub häbemeluule. See on nn six-pack lihas, mida treenitakse traditsiooniliselt näiteks ülakehatõstete või istessetõusudega. Ehk et seal, kus muidu tavaliselt oleks kõhulihaste pingutusel ehk neil kõhulihaste harjutustel pinge (kahe six-pack lihase vahel), on vahe. Sidekoe venimise tulemusena ei ole kõhuorganitel enam eespool piisavalt tuge ja need lükkuvad väljapoole.

Kõhu sirglihase diastaasi võib esineda nii naistel, meestel kui ka lastel. Diastaasi teket soodustavad riskifaktorid on ülekaalulis, kroonilised kopsuhaigused, kiire kehakaalu tõus või langus, krooniline kõhukinnisus, kõhupiirkonna operatsioonid, vähenenud kehaline aktiivsus, vanus, geneetiline eelsoodumus (nõrk sidekude). (2)

Tänases ja edasistes postitustes võin küll siin-seal sünnitusjärgsele diastaasile keskenduda, aga kõik see kehtib tegelikult kõikide inimeste puhul, kellel on kehatüve vaagnapõhja probleemid.

Mis põhjustab diastaasi?

Diastaasi peamiseks põhjuseks on liigne kõhusisene surve lihastele ja selle tulemusel kahe lihaskihi vahelise ühenduse väljavenimine ja nõrgenemine. Samal põhjusel tekivad muutused ka vaagnapõhjas, olgu selle tulemuseks siis lekkeprobleemid, allavaje, seksuaalne tundetus, vmt. Liigse kõhusisese surve üks näide on kasvav kõhubeebi. Erinevad uuringud on leidnud, et kolmandas trimestris esineb diastaasi kõikidel naistel. (3)

Diastaas ise on nähtus, sümptom, tagajärg, keha tavapärasest toimimises tekkinud häirete tulemuse tagajärg.  Vahe iseenesest ei ole probleem, vaid sellega kaasnevad muud tervisehäired (seljavalud, lekkeprobleemid jms) on probleem.

Keha on loodud suuri koormusi taluma, aga kui kõhulihastes on palju pingeid, lihased on ületoonuses, alakasutuses ja igapäevastest liikumisharjumustest (nt hingamismustritest) tekib lisasurve, siis ei saa keha enam nende koormustega hakkama. Jah, konkreetsete kõhulihaste harjutustega on võimalik, et diastaas süveneb. Samapalju on see aga võimalik ka igapäevaste tegevuste juures. Kas see tähendab siis, et tuleb igasugust liikumist karta ja üldse mitte liikuda? Absoluutselt mitte!

Kas diastaas on jäädav?

Diastaas on levinud tervisemure, mida seostatakse enamjaolt raseduse ja sünnitusega. Rasedus ja sünnitus lisavad keha keskosale kindlasti väga suure lisapinge ja surve vaagnapõhjale ka kehatüve lihastele on oluliselt suurem kui tavaolekus. Enamjaolt on raseduse ajal kasutuses täpselt needsamad varasemalt sisseharjunud igapäevased liikumisharjumused ja hingamismustrid. Ka sünnitusjärgsel ajal taastudes ja hiljem varasemat vormi tagasi soovides, on kasutusel ikka needsamad aastate jooksul kujunenud mustrid.

On naisi, kelle kõhu väljanägemine taastub varem olnule kiirelt, eriti kui tegemist on esimese sünnitusega. Samuti on neid, kellel taastub kõht ka pärast mitmendat rasedust ilma suuremate pingutusteta. Tavapärane on siiski see, et jätkates pärast lapse sündi elu samade liikumisharjumustega nagu need olid enne rasedust, siis lihtsalt niisama vahe ära ei kao.

Diastaas ei ole jäädav nähtus, kui sellega tegeleda. Diastaasi taastumine võtab küll aega, sest sidekude vajab aega taastumiseks ja tugevamaks saamiseks, aga see on võimalik. Vahe sulgemine täielikult on siinjuures vähem oluline, kui süvalihaste funktsiooni taastamine.

Järgmises osas saad lähemalt lugeda, kuidas ja kui tihti diastaasi testida, millised on erinevad diastaasi paranemise võimalused ja kas diastaasi sulgemisega saab omale lameda kõhu.

Kasutatud materjalid

(1) https://www.sunnitusmaja.ee/kohu-sirglihase-diastaasi-ravivoimalused/ (Triin Jeršov)

(2) http://www.elitekliinik.ee/wp-content/uploads/2017/03/Diastaas_HelleNurmsalu_Perearst_veebruar-2017.pdf (Helle Nurmsalu)

(3) https://www.minaolenginaine.ee/2018/08/24/koht-mis-enam-ara-ei-taha-kaduda/ (Katri Ristal)

(4) refereeritud lehelt https://laurenohayon.com/what-is-diastasis-recti-and-how-can-i-fix-it/ (Lauren Ohayon)

..oOo..

Kui sind diastaasi ja vaagnapõhja teemad kõnetavad, kutsun sind Facebooki gruppi “Liigu teadlikult” (NB! ainult naistele) kaasa rääkima.