Mida füsioterapeudilt küsida?

Kas sulle tundub vahel, et “seal all” pole asjad päris nii nagu peaks? Võimalik, et panid ühtteist tähele kui beebiootel olid. Või siis pärast rahulikku rasedust ja sünnitust oled mõni aeg hiljem eriskummalisi tähelepanekuid teinud?

Siit leiad küsimused koos selgitusega – miks ja milliseid teemasid oma ravimeeskonnaga arutada.

Sobiva füsioterapeudi või muu spetsialisti osas alusta oma perearstist, ämmaemandast või naistearstist. Kui sulle tundub, et sa ei saa piisavalt häid vastuseid, siis otsi alati teist arvamust kõrvale.

Sümptomid ja teemad

Järgmiste sümptomite või teemade korral pöördu vastava valdkonna spetsialisti poole:

  • Liiga sage urineerimine
  • Lekkimine ehk inkontinents (uriin, väljaheide)
  • Raskused põie tühjendamisel (Difficulty emptying bladder)
  • Kõhukinnisus (Constipation)
  • Diastaas ehk kõhu sirglihase lahknemine (DRA, DR)
  • Vaagnaorganite allavaje (Pelvic Organ Prolapse)
  • Valulik vahekord, penetratiivne vahekord ei ole võimalik
  • Erektsioonihäired
  • Raskused orgasmi saavutada
  • Raskused või valu tampooni sisestamisel
  • Vaagnavalu (Pelvic Girdle Pain)
  • Ristluuvalu (Sacroiliac Joint Dysfunction)
  • Häbemeluuvalu (Symphysis Pubis Dysfunction)
  • Puusavalu
  • Alaseljavalu
  • Krooniline eesnäärmepõletik (inflammation of the prostate)
  • Song
  • Hemorroidid

Küsimused

Kas sul on kogemusi ___ (nimeta murekoht) ja millised on sinu edulood?

Igal terapeudil on erinev taust ja kogemus, eriti selles osas, mis puudutab vaagnapiirkonna tervist. Võiksid teada, kas neil on olnud kogemusi sarnaste probleemidega patsientidega. Kas nad saaksid sind kolleegi juurde suunata kui nad ei ole sellele valdkonnale spetsialiseerunud?

Millised on sinu mõtted seoses Kegeli harjutustega. Kas pinged vaagnapõhjas võivad asja hullemaks teha?

Kegeli harjutustel võib olla oma sobilik koht taastumise protsessis, aga need ei peaks olema ainus ravimeetod. Vaagnapiirkonna tervis on kogu keha teema ja ainult Kegeli harjutustega ravi võib olukorda halvemaks teha.

Otsi teist arvamust, kui nad ütlevad, et “Kegeli harjutused on peamine viis, kuidas vaagnapõhjaprobleeme ravida”, “Need on kuldstandard”, “Kasutan neid kõikide oma patsientidega”.

Millised faktorid mõjutavad vaagnavalu?

Valu on väga kompleksne teema. Valu võib olla kombinatsioon paljudest elementidest – vaid üks neist on aktuutne kudede vigastus. Kui valu on püsiv ja akuutne faas on möödas, siis tuleb vaadata teisi psühhosotsiaalseid valdkondi – stress, uskumused, taluvuslävi, hirmu vältimine, liikumise vältimine.

Sellega tegelemiseks on vaja, et tunneksid ennast turvaliselt, mugavalt, lõdvestunult, enesekindlalt ja jõustatult sel ajal kui sind aidatakse valdkondadega nagu kehahoid, vorm, joondus, hingamine ja harjutused, et valu vähendada ja jõuda närvisüsteemi tundlikkust alandada.

Otsi teist arvamust, kui nad ei suuda selgitada, et valu on aju väljund ja kui jääb mulje, et valu on ainult selle tulemus, et kehas on midagi valesti.

Kas mu sümptomid paranevad teraapiaga või vajan kirurgi sekkumist?

Kui keegi ütleb sulle, et midagi pole teha ja operatsioon on sinu ainus valik, siis palun otsi kõrvale ka teine arvamus. Kui kirurgiline sekkumine on vajalik, siis on parima operatsioonijärgse tulemuse tagamiseks siiski oluline tegeleda liikumise ja hingamise mustritega.

Ravimeeskond

Kes kohtumisi jälgib? Kas töötan sinuga või assistendiga?

Paljudel terapeutidel on keegi lisaks, kes on spetsialiseerunud liikumisele. Võid temaga tihedamalt kohtuda kui terapeudiga. Tegemist ei ole punase lipuga vaid see on lihtsalt teema, millest tasub teadlik olla.

Tupesisene läbivaatus

Kas teed tupesisest läbivaatust? Kas allavaje läbivaatus tehakse ka seistes?

Võid paluda allavajet kontrollida ka seistes. Paljudel naistel ei esine allavajet kui nad lebavad läbivaatuse ajal laual. See võib olla väga erinev püsti seistes. 

Mõned terapeudid teevad tupesisest läbivaatust ka erinevate harjutuste ajal (nt kükk või raskuse põrandalt tõstmine), et vaadata, kuidas keha koormusele reageerib.

Kas tupesisene läbivaatus on kohustuslik?

Mitmetel erinevate põhjustel ei soovi naised tupesisest läbivaatust. Leia spetsialist, kes on nõus sinu tingimustega ja toetab sinu isiklikke valikuid. Mõned naised ei soovi allavaje staadiumi teada, sest see võib nende ärevust suurendada.

Kui sa nõustud sisemise läbivaatusega, võid terapeudile öelda, et sa ei soovi staadiumi teada. Nad saavad muutustest rääkida ühel või teisel viisil kui see on see, mida soovid teada.

Kas teed tupesisest manuaalset pingete vabastamist?

Lihaspinged ja armkoe liited (sünnitusest, keisrilõikest või muust traumast) võivad oluliselt paranemist mõjutada. Manuaalsel pingete vabastamisel võib olla väga väärtuslik roll paranemisele.

Teised treeningud

Kas võin trenni teha kuni ravi saan? Kas võin seniste treeningutega jätkata?

Otsiksin teist arvamust kui nad ütlevad, et liikumine ei ole soovitatud. Liikumine aitab, keha saab heaks selles, mida teeme ja keha saab tugevamaks läbi korduste. Võimalik, et pead oma praegust treeningrutiini kohandama ja koormust ning intensiivsust vähendama.

Siiski, tervet keha kaasavad liikumised, mis toetavad vaagnapõhja on igati soovitatud. Liikumine võib aidata närvisüsteemi maha rahustada, põletikku vähendada, sümptomeid vähendada ja anda väga vajalikku sisendit vaagnapõhjalihastele.

Kuidas suhtud minu soovi jõutreeningutega edasi tegeleda?

Vali koostööks terapeut, kes toetab sinu eesmärke. Paljud naised pöörduvad tagasi jõutreeningute juurde pärast vaagnapõhja vigastusi. Siin on abiks aeglane metoodiline lähenemine.

Mida arvad jooksmisega taasalustamisest?

Vali koostööks terapeut, kes ütleb “hmm, vaatame, mida teha saab”. Vali selline inimene, kes toetab sinu eesmärke. Keha on võimeline paljudeks uskumatuteks asjadeks. Jooksmisega on võimalik uuesti tegeleda kui saad õige ravi ja piisavalt aega paranemiseks.

Millseid elustiili faktoreid peaksin arvestama, mis toetaksid paranemist?

Vaagnapõhjatervis on terve keha teema. Vaata üle – kehajoondus, hingamine, liikumismustrid, igapäevased tegevused, wc-harjumused, lõdvestumine, hormoonid. Need mängivad suurt rolli vaagnapõhja tervisele ja peaksid olema üle vaadatud.

Seadmed ja abivahendid

Kas kasutad biotagasiside seadet?

Sellised seadmed võivad olla abiks vaagnapõhja lihaskonna treenimisel, pingete vabastamisel ja aju-keha vahelise ühenduse suurendamiseks. Samas, kas nad kasutavad ravis ka teisi asju – kehajoondus, liikumismustrid, hingamine?

Kas pean kodus biotagasiside seadet kasutama? Või teisi seadmeid, nt laiendajaid (dilator)?

Selliste seadmete kasutamise kulu võib olla takistuseks.

Kas kasutad ultraheli? Miks või miks mitte?

Ultraheli kasutamine oli mõni aeg tagasi pigem haruldane, aga tehnoloogia on viimastel aastatel palju muutunud. Sellised masinad võivad olla kättesaadavamad ja anda lisainfot lihaste toimimise kohta.

Vastuvõttude detailid

Kui lihtne on järelkohtumise aegu saada?

Mõnedel terapeutidel on väga tihe graafik ja uute aegade saamine võib päris keeruliseks osutuda.

Kui kaua ravi kestab? Kui tihti vastuvõtud toimuvad? Kui tihti terapeudiga kohtun?

Ole enda ja terapeudi ootustest teadlik ja vaata üle, kuidas see sobitub sinu teiste kohustuste ja rahaliste võimalustega. Kui aeg või raha on piiranguks, siis anna sellest oma terapeudile teada, et ta saaks prioriteete seada ja vajadusel sulle kodus tegutsemiseks mitmeid soovitusi jagada.

Mida vastuvõttudel teeme?

Kas keskendume biotagasiside seadmetele, manuaalsele pingete vabastamisele, koordinatsiooni, tugevuse, hingamismustrite parandamisele? Või nende kombinatsioonile?

Kuidas ma tean, kas ravi toob tulemusi?

Selles osas võib olla palju erinevaid vastuseid ja see sõltub väga oluliselt sellest, kui palju suudad ise kodus teha, aga küsimus on siiski oluline terapeudiga täpsustada.

Kas saan kodutööd? Kui jah, siis kui palju sellele aega peaks arvestama?

Paranemine võtab aega ja järjepidevat tegutsemist. Terapeut saab sulle orienteeruva ajakava anda, mida nad sinult vastuvõttude vahel ootavad, et tulemusi näha.

Kas sa oled avatud täiendavatele küsimustele ravi käigus?

Näiteks, kuidas ___ (konkreetne harjutus) mõjub soodsalt ___ (probleem)? Või teised küsimused, mis võivad ravi käigus tekkida. Raviprotokolli mõistmine ning arusaamine miks ja kuidas pead tegema teeb sinust aktiivsema osaleja.

Rasedusaegne toetamine

Kas rasedus teeb ___ (lisa oma mure) hullemaks?

Tulevased rasedused ei pruugi vaagnapõhjaprobleeme süvendada. Kui soovid rohkem lapsi saada, siis tööta sellise terapeudiga koos, kes on optimistlik ja julgustav ning toetab sind raseduse ajal.

Kas tegeled ka rasedate naistega? Kas teed sisemist läbivaatust raseduse ajal?

Kui sul on plaanis lapsi saada, siis tasub selle teema peale ka mõelda.

Materjali koostamisel on kasutatud Restore Your Core® liikumisõpetuse materjale. Käesoleva lehe tekstide kasutamine ükskõik, millises mahus ja millises formaadis, on ilma eelneva kirjaliku nõusoleku ja viitamiseta keelatud.